AnadoluMasalları

ANADOLU MASALLARI

Anadolu kültüründe masallar önemli bir yer tutar. Yüzlerce yıldır anne babalar çocuklarına, nineler ve dedeler torunlarına masal anlatarak genç nesillere yetişkin olma yolunda öğütler verir, yaşama dair deneyimlerini aktarırlar.

İşte bu masalları yeni bir anlatım tarzıyla derlemeye başladık. Eserlerimizi oluştururken çocuklarımızın sevgi ve mutluluk duyacağı, yaşama dair kavramlarla tanışacağı biçimde oluşturduk. Anadolu Masalları, binlerce yıldır Türk insanının yaşanmışlıklarından birikerek ortaya çıkan masallardır. Bizim yaptığımız, bunları çocuk tadında anlatarak resimlemek oldu.

Her sahnesini ayrıntıyla tartıştık ve ressam Faruk Tarınç heyecanla resimledi. Her resim elle tek tek uğraşarak özenle yapıldı ve Aquarel boyayla boyandı.

KÜÇÜK ŞEHZADE
KÜÇÜK ŞEHZADE

Sevimli mi sevimli, kurnaz bir Karga… Ara sıra yaptığı cinlikler başını derde düşürmüyor değil… Bir de Tonton Ninemiz var… Ormandaki tüm hayvanların biricik ninesi…

Bakalım, Aç Gözlü Boz Kargamız kendini nasıl zor duruma düşürüyor!

KARA KUZU
KARA KUZU

Anadolu’dan bir başka efsanevi öykü…

Genç çoban ağanın kızına âşık olur. Ağa, kızını bir çobana vermek istemez. Oysa genç çoban öyle sıradan bir çoban değildir. Kavalıyla konuşan kuzularıyla anlaşan bir çobandır. Genç çobanla ağanın kızının hikâyesini okurken zaman zaman yüreğiniz burkulacak ama sonunda mutluluk var, üzülmeyin.

KARAGÜLMEZ İLE AYYÜZLÜ
KARAGÜLMEZ İLE AYYÜZLÜ

İnsanlara saygıyla ve sevgiyle yaklaşmak büyük bir değer; üstelik her zaman kazandıran bir değer. Aslında hayatta başarılı olmanın sırlarından biri de insanlarla güzel ilişkiler kurmak değil midir?

Karagülmez ile Ayyüzlü biri asık suratlı diğeri sevecen iki kardeşin öyküsü. Bakalım, hangisi daha başarılı olacak…

TALİH KUŞU
TALİH KUŞU

İşte sevgi dolu Anadolu kültürünün ürettiği bir başka öykü… Yine sevginin, saygının ve alçakgönüllü olmanın erdemlerine vurgu yapan bir öykü.

Talih Kuşu’nu okurken bebeğinizin meraklandığını göreceksiniz. Tabii, bir yandan öykünün ilerleyişini duymak için sabırsızlanırken diğer yandan resimlere takılı da kalabilir…