MitolojidenMasallar

MİTOLOJİDEN MASALLAR

Çeşitli toplumların tarihin bilinmeyen derinliklerinden yaşam kesitlerine dair biriktirdiği hikâyeleri günümüze uyarlamaya karar verdik. Mitoloji, gerçek bir hazine…

Bizim getirdiğimiz farklılık, mitolojik hikâyelerdeki dünün gerçekliğine ait ancak bugün yerini farklı kavramlara bırakmış unsurları bulup, bu unsurları ve hikâyenin akışını buna göre değiştirmek oldu. Ürettiğimiz metinleri, çocuklara anlatacağımız gerçeğinden hareketle bir kez daha ele aldık; çocuksu bir tat ve çocuksu unsurlar ekledik. Bir de üzerine ressam Can Soner’in özenli yaptığı ve boyadığı resimler ekledik.

Mitolojiden Masallar dizisi sizlere yepyeni bir anlayışla ilgi çekici ve merak uyandırıcı masallar sunuyor.

YENİ BİR ÜLKE
YENİ BİR ÜLKE

İstanbul, dünyadaki üzerinde halen yaşanan en eski şehirlerden bir tanesi… İstanbul’un kuruluş öyküsünü bilir misiniz? İstanbul efsanelerinden derlediğimiz bu eseri, minik yavrularımız için merakla takip edilecek bir masal haline getirdik.

Canlı resimlerle desteklenen bu masalın miniklerde dünyamızla ilgili kavramlar hakkında sorular uyandıracağını biliyoruz. Bu da siz anne babalar için güzel bir fırsat… Bebeğinizle geçireceğiniz vakitler uzun olsun…

KIZ KULESİ
KIZ KULESİ

Kız Kulesi efsanesi bin yıldan uzun süredir anlatılan buruk bir öykü… Buruk olmasının yanında, içinde güzel bir tema ve sürükleyici bir doku barındırıyor. Biz de, tarihin affına sığınarak bir iki kalem eklemeyle bu dokuyu çocuklara uygun hale getirdik.

Amacımız bebeğimizi kavramlarla tanıştırmak ve aynı zamanda onda var olan yaşama dair unsurlar hakkındaki merakını desteklemek. Amacımız bebeğimizin sorgulamasını tetiklemek… Lütfen bebeğinizin sorularını sabırla yanıtlayın.

BOSFOR GEÇİDİ
BOSFOR GEÇİDİ

İstanbul Boğazı efsanesini bilir misiniz? Antik kültür karakterlerinin başrolü oynadığı bu efsanedeki masalsı anlatım, bir yandan yavrunuzu kendine çekecek diğer yandan ise eserin akışı içinde sorularını tetikleyecek.

Masalda öykünün akışı içerisine bilerek yerleştirdiğimiz sevimli ve hatta komik eklemeler miniklerin masal saati dışında da hatta arkadaşlarıyla oynarken tekrarlayacağı türden eklemeler. Bakalım sizin bebeğiniz bu masaldan esinlenerek kendi oyununu nasıl biçimlendirecek.

KAPALI ÇARŞI
KAPALI ÇARŞI

İstanbul’un dünyaca ünlü Kapalı Çarşı’sının bir kuruluş hikâyesi olduğunu biliyor muydunuz? Biz de yeni öğrendik! Sonra da içerisine çocuksu bazı dokular ekleyerek bu hikâyeyi bebeğinizi rahatlatacak, onu derin bir uykuya götürecek bir masala dönüştürdük.

Bu masalda tarih dersi var, dürüstlük var, bilgelik var, sabır var, sevgi ve mutluluk var. ‘Kapalı Çarşı’ bebeğinize huzur dolu bir masal saati hediye ediyor.

TROYA
TROYA

İşte dünyaca ünlü Troya savaşının hikâyesi… Antik toplumlardan günümüze kadar gelen bu hikâyeler tümüyle kültür hazinesi. İtiraf edelim, bizim Troya hikâyemiz biraz farklı oldu. Gerek içerisine aldığımız bir iki doku kırıntısıyla, gerekse anlatım tarzıyla farklı oldu. İçerisine biraz çocuksu unsurlar ekledik, savaş değil mutluluk unsuruna vurgu yaptık.

Troya hikâyesinin tanıdığınız heyecanlı akışını ve temel karakterleri koruduk.

GÜZEL PERSEFONE
GÜZEL PERSEFONE

İşte, eğlendirirken düşündüren bir başka masal daha… ‘Güzel Persefone’ Antik Ege kültüründen esinlenerek yapılan bir derleme. Çocuklarımızın dikkatini çekmeyecek unsurlar yerine, onların ilgisini çekecek ve çevresindekilerle kıyaslama yapmasını tetikleyecek unsurlar eklenerek derlendi

Heyecanlı masal saatleri diliyoruz.

OLİMPOSUN ATEŞİ
OLİMPOSUN ATEŞİ

Güçlü bir karakter ve bir kahramanlık hikâyesi… ‘Olimpos’un Ateşi’ Antik Ege kültürünün bizlere hediye ettiği hikâyelerden geliyor. Antik çağlardan yaşam kesitlerini içine alan bu masalda, aynı zamanda dünyamızın geçirdiği buzul çağına dair ipuçları da var. Ancak, her şeyin ötesinde kahramanlık var, sevgi var ve sonunda mutluluk var.

Bebeğinizin tekrar tekrar dinlemeyi isteyeceği bir masal…

ÇOBAN MARSİYAS
ÇOBAN MARSİYAS

Antik Ege medeniyetlerinden günümüze gelen bir başka hikâye de Çoban Marsiyas… Belki de bu öyküyü daha önceden duydunuz. Ama inanıyoruz ki, bu anlatım ile değil! Bu derlemede antik kültürden bir-iki dokuyu bir araya getirerek birbirini destekleyen bir olaylar zinciri oluşturduk.

Öykünün içerisinde var olan komik unsurları ön plana çıkardık; bunlara eklemeler de yaptık. Sonuçta ortaya önceden anlatılanlara dayanan yepyeni bir masal çıktı. Bu masal bebeğinizi müzik aletlerine ilgi duymak gibi heveslere götürebilir. Ama her şeyin önünde, inanıyoruz ki ‘Çoban Marsiyas’ ona sevgi dolu bir masal saati verecektir.