GeleceğinMeslekleri

GELECEĞİN MESLEKLERİ

Dizi hayvanlar dünyasının sevimli bireylerinin ilginç özellikleri dikkate alınarak kaleme alınan özgün öykülerden oluşur. Dizide bulunan 12 öykünün her birinde sevimli bir ana karakter ve öykünün kahramanı olan bu ana karakterin belirli bir uzmanlık alanı veya mesleği vardır. Kahramanımız, uzmanlık alanını kullanarak ormanda hayvanlar arasında ortaya çıkan bir sorunu çözüme kavuşturur.  

7 üzeri yaştaki çocuklar için hazırlanan dizinin temel amacı, çocuklara zevkli ve eğlenceli öyküler eşliğinde okuma sevgisi kazandırmak ve okuma yeteneğini geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Bu eserler çocuklara doğa ve hayvan sevgisi kazandırmakta ve değişik mesleklerin toplum içindeki temel işlevleri hakkında bilgi kırıntıları sunmaktadır.

Mimar Karınca Kiremit
Mimar Karınca Kiremit

Termit karıncalarının yuvalarının dondurucu soğuklarda sıcacık ve çöl sıcaklarında serin kalabildiğini biliyor muydunuz? Kiremit, okuldan yeni mezun olmuş genç bir mimardır. Karıncaların her türlü hava koşullarından etkilenen evleri onu çok üzmektedir. Bir gün yepyeni bir konut tasarımı geliştirir. İleri görüşlü Kraliçe yeni tasarımı çok beğenmiştir, ama karıncaların arasında da oyunbozanlar yok değildir.

Geleceğin dâhilerinin heyecan ve keyifle takip edeceğine inandığımız Mimar Kiremit’te zorluklar var, sabır var, titiz bir çalışma var. En önemlisi, bilim yolundan ayrılmayanlar için sonunda başarı ve mutluluk var. Genç Mimar Kiremit’in büyükler için dahi keyifle okunacak öyküsü.

Balerin Kelebek Mavi Yelken
Balerin Kelebek Mavi Yelken

Yaşam her şeyi hazır olarak bağışlamıyor. Kişi yaşamını elde etmek için kararlılık ve disiplinle çalışmalıdır. Balerin Kelebek Mavi Yelken, engelli doğan bir kelebek yavrusunun, bir yarışmanın birinciliğine kadar giden yaşam mücadelesi.

Mavi Yelken ile birlikte hüzünlenecek, başarı için birlikte çalışacak ve birlikte başaracaksınız. Kararlılık, savaşma azmi ve başarma isteği her türlü zorluğu yener. Yeter ki, akıl yolundan ayrılmayalım ve disiplinli çalışmayı terk etmeyelim.

Avukat Kirpi Fırça
Avukat Kirpi Fırça

Adaletin sağlanmasında temel görev avukatlara düşüyor…

Hukuk Fakültesini bitirerek baba ocağına dönen genç bir avukatın, bozulan adaleti kavgasız bir şekilde çözüme kavuşturmasının öyküsü. Genç Avukat Fırça, Taktak Ağaçkakan ile Kazmadiş Sincap arasındaki anlaşmazlığa çözüm bulmak amacıyla uzun bir araştırmaya girer. Araştırma sonucu oldukça ilginçtir.

Yaşlı Kunduz’un hâkim koltuğunda oturduğu mahkemede sürpriz bir şahit ortaya çıkacaktır. Yarının büyüklerine avukatlık mesleğini sevdirecek sürükleyici bir öykü.

Öğretmen Arı Zarkanat
Öğretmen Arı Zarkanat

Öğrencilerini pratiğe dayalı yepyeni bir sistemle yetiştirmeyi hedefleyen genç bir öğretmenin başına gelenler. Gelenekçi bir arı kovanında yaşayan Zarkanat’ın sonunda tüm topluma örnek olan başarı öyküsü. Başarının anahtarları cesurca yeni fikirleri uygulamaya koymak ve daima çalışmak. Öğretmen her zaman, her yerde düşünceleriyle ve davranışlarıyla lider kişidir. Koşullar ne kadar zor olursa olsun! Bir yandan sürükleyici ve tatlı bir yaşam öyküsü, diğer yandan da yarının öğretmenlerine önemli mesajlar.

Gazeteci Kunduz Tokaç
Gazeteci Kunduz Tokaç

Uzun Kavak Bölgesi kunduzlara neden kapalı? Kavak ağaçlarının zehirli olduğu doğru mu?

Bazen gerçekler toplumdan saklanır. Genç gazeteci Tokaç, her gün görevini aynı heyecanla yapmaya devam etmektedir. Fakat bir gün mesleği genç gazeteciyi ilginç bir karar aşamasına getirir. Ya sıradan bir toplum bireyi olarak kalmaya devam edecek ya da bütün toplumun takdirle hatırlayacağı kişi olacaktır.

Genç gazetecinin toplumu aydınlatmak uğruna gözünü kırpmadan yaşamını tehlikeye atışının öyküsü.

Bilgisayar Mühendisi Albenek Turna
Bilgisayar Mühendisi Albenek Turna

Turnaların göçmen kuşlardan olduğunu bilirsiniz. Peki turnalar göç yolunu nasıl buluyor, hiç düşündünüz mü?

Turnalar göç esnasında "V" biçiminde dizilerek birbirlerine aerodinamik bir destek güç sağlarlar. Genç bir bilgisayar mühendisi olan Albenek, turnaların göç yolunu kaydeden ve uçarken enerji tasarrufu sağlayan bir veritabanı tasarlar. Okuyacağınız bu öyküde, göreceksiniz ki bazı turnalar hala plansız ve pogramsız uçmayı tercih etmekte, bilgisayar teknolojisinin yaşamımıza neler katabileceğini bilmemektedir.

Bu öyküde, genç Albenek'in onları yeni teknolojinin yararları konusunda nasıl ikna ettiğini okuyacak, yaşadığı zorlukları birer birer nasıl çözdüğünü heyecanla izleyeceksiniz.

Mikrobiyolog Naneşekeri
Mikrobiyolog Naneşekeri

Kadınlar da kahraman olabilir!

Her kahramanın bir hikayesi var… Gerçek kahramanların, sevdiklerini korumak için gerçeği onlardan saklaması gerekebilir. Kahraman olabilmek uğruna onların sevgisini kaybetmeyi bile göze alması gerekebilir. Başarılı bir mikrobiyolog olan kurbağa Naneşekeri çok sevdiği nişanlısının hayatını kurtarmak için tüm kurbağa ahalisinin gözü önünde kötü kalpli Makasgagalılarla bir anlaşma yapar. Aylar boyu hiç kimse onun laboratuvarında gerçekte ne üzerinde çalıştığını bilmeyecektir… Akıllı Naneşekerinin mesleği sayesinde nişanlısı ve tüm diğer kurbağaların yaşamını kurtarma öyküsü.

Doktor Fare Kartanesi
Doktor Fare Kartanesi

Topluma faydalı bir doktor olarak görevini yerine getirmek isteyen Kartanesi, doğduğu köydeki halkına hizmet etmek istemektedir. Fakat tıp fakültesini bitirmiş ve deneyim kazanmış olmasına rağmen köy halkının güvenini kazanmak öyle kolay olmayacaktır… Doktor Fare Kartanesinin hikayesinde kimi zaman gerçeklerle yüzleşmek istemeyen toplumun, kendisini dışlamasına aldırış etmeden topluma fayda sağlamaya çalışan bir doktorun öyküsüne rastlıyoruz.

Çevre Mühendisi Tumba
Çevre Mühendisi Tumba

Yaşam, içinde barındırdığı canlıları sarmalayan doğanın ta kendisidir…Peki hiç bir çaba göstermeksizin sahip olduğumuz doğanın kıymetini ne kadar biliyoruz? Tumba isimli panda içinde yaşadığı çevreye saygı ve sevgi duymaktadır. Fakat ne yazık ki, orman ahalisinde kendisi kadar duyarlı olmayanlar da vardır. Her geçen gün iklimi dahi etkileyecek şekilde kötüye giden ormanın durumunu kurtarmak için çabalayan Tumba, babası ile birlikte verdiği mücadelede desteği yine doğanın kendisinde bulacaktır…

Heykeltraş Su Samuru Yakamoz
Heykeltraş Su Samuru Yakamoz

Küçük su samuru Yakamoz dersleri bir yana, en çok el işçiliğinden keyif almaktadır. Matematik, fen, edebiyat…Bunlarda başarılı olmasına rağmen hayatta en sevdiği şey, taşlara şekil vermek, onlardan eserler yaratmaktır. Ancak annesi ve babası küçük kızlarının bu ilgisini bir meslektense hobi olarak yapmasını ister…

Hepimiz küçük bir çocukken bir şeyleri daha çok sevdik. Peki yapmaktan keyif aldığımız şeylerde başarı göstererek onları meslek edinebildik mi?

Küçük su samuru Yakamozun hikayesinde, meslek seçimini sanattan yana kullanmak isteyen küçük bir kıza ulaşıyoruz. Bakalım Yakamoz bu seçiminde anne ve babasını ikna etmeyi başarabilecek mi?

Uğur böceği Yazar Mercimek
Uğur Böceği Yazar Mercimek

Hayatta bazen en büyük yeteneklerimiz en sıradan anlarımızda gizlidir.

Böcekler dünyasında öğrenci böcekler öğretmenlerinin tavsiyeleri ve kendilerinde keşfedilen yetenekler ile meslek seçimi yapmaktadırlar. Her minik böcek o büyük gün gelip çattığında ailelerin ve öğretmenlerinin karşısında hünerlerini sergileyecek ve meslek seçimini açıklayacaktır. Minik uğur böceği Mercimek ise sıra kendisine geldiğinde utangaçlığını yenememiş, susup kalmıştır çünkü kendisindeki yeteneği ne yazık ki henüz bulamamıştır. Öğretmenler kurulu minik uğur böceği Mercimek’e ertesi güne kadar mesleğini seçmesi için zaman verir…Bakalım Mercimek yeteneğini keşfedip mesleğini bulabilecek mi?

Ziraat Mühendisi Tavşan Köpük
Ziraat Mühendisi Tavşan Köpük

Dünya hızla organik beslenmeye gidiyor, yediklerimiz ve içtiklerimizin doğal yollarla üretilmesinin önemi artık ortada! Bunun eğitimini almış olan ziraat mühendisi tavşan Köpük, büyüdüğü yerde toprakları ekip biçmek ve sağlıklı beslenmenin önemini diğerlerine aktarmak ister… Fakat elbette ki ona karşı çıkanlar, yiyeceklerin sağlıktaki önemini bilmeyenler olacaktır. Her tarafı ekilmiş, yemyeşillikler içinde ve topraklarından sağlıklı yiyecekler fışkıran bir köy hayal eden Köpük, kendisine karşı çıkanlara rağmen şehre dönmeyip mücadelesine devam edebilecek mi?