Hakkımızda

Merhaba,

Minikcaretta marka adıyla yayınlarını sürdüren Referans Yayıncılık sosyal sorumluluk kapsamında eğitim projelerine ağırlık veren butik bir yayınevi… Yayın konularımız çocuklara ve gençlere yönelik.

2003 yılında, çocukların entelektüel gelişimi ile yakından ilgilenen üç öğretmenin hayalleriyle başlayan yayım projesi kısa zamanda ülke çapında dikkat toplayan projeler geliştirdi.

Uluslararası çocuk edebiyatı alanında yapılan çalışmaları yakından izleyen ekip, çalışmalarını çocukların entelektüel gelişimine katkı sağlayacak eserler üzerine yoğunlaştırdı. Bir yandan geleceğin büyüklerine okuma keyfi aşılamak ve diğer yandan onlara dünyayı keyifle yaşanır bir yuva halinde korumak fikrini vermek tüm yayınlarda temel düşünce odağı oldu.

“Geleceğin Meslekleri” dizisi heyecanlı ve zevkle takip edilen özgün öyküler sunmanın yanında çocuklara yarınlarda kendilerini içinde bulacakları sosyo-ekonomik çevre içinde nasıl yer almak istedikleri sorusunu sordurmayı amaç ediniyor. Dizi 12 esere ulaştı.

Ağaç Dostları dizisi de aynı yaş grubundaki çocuklara “Çevre Eğitimi” kazandırma amacı taşıyor. Çevre konusunun tüm insanlığın ortak zenginliği olarak sunulduğu dizide, çocukların heyecanla takip edeceği maceralar dâhilinde her bir kitap ayrı bir çevre sorununa ve çözüm önerilerine ayrılmış durumda. Her biri 6 kitaptan oluşan 2 ayrı set biçiminde tasarlanan dizi de özel kutu içinde bir hediye paketi şeklinde sunuluyor.

Gökkuşağı adını taşıyan üçüncü dizi de son yılların en önemli eğitim konusu olan “Çevre Eğitimi“ konusuna ayrıldı. Tümüyle denizlerimizin değeri ve korunması konusuna adanan bu öykü dizisi, sevimli özgün karakterlerinin başından geçen maceralar çerçevesinde geleceğin yetişkinlerine keyifli okumalar yanında, denizlerimizi ve deniz canlılarını tehdit eden unsurları ve çözüm önerilerini göstermeyi hedefliyor.

İstanbul Valiliği’nin takdirlerine mazhar olan Çevre Bilinci dizisi, yayımlanmasının hemen ardından yapılan bir inceleme sonucu 2007 yılında Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilköğretim okullarında dağıtımı uygun bulunarak okullara tavsiye edildi.

Saygılarımızla